5 typowych problemów z pralką i ich rozwiązań

Bęben nie napełnia się wodą? Najpierw sprawdź węże wodne. Mogą się one po prostu załamać, zatrzymując przepływ wody, lub wewnątrz może znajdować się blokada, którą należy usunąć.

1. Pralka nie napełnia się wodą

Jeśli pralka brzęczy, ale nie napełnia się wodą, oznacza to, że próbuje pobrać wodę, ale nie może, więc sprawdź krany. Czasami mogą się one zatkać brudem, uniemożliwiając przepływ wody przez wąż. Aby rozwiązać problem, zakręć krany i je wyczyść. Jeżeli kran z ciepłą wodą jest zatkany, należy najpierw opróżnić zbiornik ciepłej wody. W tym celu należy odłączyć wąż i odkręcić kran do momentu opróżnienia zbiornika.

Jeśli woda przepływa przez wąż, ale pralka nadal nie napełnia się wodą, przyczyną może być zawór wody. Może to po prostu kwestia wyczyszczenia filtra. Jeśli filtr zaworu wody jest czysty, przyczyną problemu może być podłączenie zaworu. Jeśli nie jesteś profesjonalistą, wezwij technika.

2. Drzwi pralki nie otwierają się

Drzwiczki pralki zazwyczaj nie otwierają się, gdy bęben jest napełniany wodą, ale co się stanie, jeśli nie otworzą się nawet po zakończeniu napełniania? Najpierw spróbuj włączyć pralkę na nowy cykl, który powinien ją opróżnić i umożliwić otwarcie drzwiczek. Następnie sprawdź odpływ i filtr, aby upewnić się, że nie są zablokowane (patrz punkt 7, aby dowiedzieć się, jak postępować z blokadami).

Możliwe jest również, że pralka się przegrzała, co może się zdarzyć, jeśli pierzesz wsad za wsadem. W przypadku przegrzania urządzenie może nadal działać normalnie, ale czujnik pralki nie pozwoli na otwarcie drzwiczek. Na szczęście przegrzanie jest zwykle problemem, który sam się rozwiąże. Po prostu daj urządzeniu czas na ostygnięcie, a następnie spróbuj ponownie otworzyć drzwi.

Jeśli przyczyną nie jest blokada lub przegrzanie, a drzwi nie otwierają się nawet wtedy, gdy nie ma w nich wody, przyczyną może być uszkodzony włącznik drzwi lub płyta sterująca. Te elementy wewnętrzne będą musiały zostać sprawdzone przez technika

naprawa pralki Gdańsk

3. Pralka nie odprowadza wody / Pralka jest zatkana

Jeśli pralka nie odprowadza wody prawidłowo, może to oznaczać zatkanie układu odpływowego pralki. Zatkana rura spustowa pralki jest zazwyczaj wynikiem gromadzenia się resztek mydła, resztek suszarki, przedmiotów z kieszeni (chusteczek, monet itp.) lub tłuszczu, olejów i innych materiałów na odzieży.

Najpierw sprawdź filtr pod kątem zanieczyszczeń. Filtr zwykle znajduje się z przodu pralki i można go wykręcić. Usuń wszelkie znalezione blokady. Jeśli filtr nie jest zatkany, należy sprawdzić węże. Aby to zrobić, najpierw ręcznie opróżnij pralkę. Następnie wyciągnij pralkę ze ściany i odłącz zasilanie oraz węże. Sprawdź węże pod kątem ewentualnych blokad i usuń te, które znajdziesz.

Jeśli pralka nadal nie odprowadza wody, może być konieczne ręczne usunięcie zanieczyszczeń z odpływu prania. Aby to zrobić, wyjmij rurę spustową urządzenia, znajdującą się z tyłu większości pralek. Po oddzieleniu rury spustowej urządzenia od pralki należy odłączyć od niej dodatkowy wąż spustowy. Wąż ten zwykle znajduje się w miejscu zatkania odpływu pralki i służy jako główne połączenie pomiędzy pralnią a domową instalacją wodno-kanalizacyjną. Po odłączeniu węża odpływowego od rury odpływowej pralki powinno być możliwe założenie węża tak samo, jak każdego innego urządzenia odpływowego. Przeczytaj więcej o zatykaniu odpływu pralki oraz jak wygląda naprawa pralki Gdańsk.

Po wykonaniu tych czynności ustaw pralkę na krótki cykl prania/płukania. Jeśli blokada została pomyślnie usunięta, woda odpłynie i wrócisz do pracy. Jeśli tak się nie stanie, blokada nie została całkowicie usunięta lub istnieje poważniejszy problem, który będzie wymagał interwencji technika (lub ewentualnie nowego urządzenia).

4. Pralka śmierdzi

Pralki mogą zacząć śmierdzieć z powodu nagromadzenia się bakterii i brudu. Dzieje się tak często, gdy wykonywane jest tylko pranie na zimno. Najpierw spróbuj biegać na rowerze z gorącą wodą; to powinno wystarczyć. Jeśli tak nie jest, spróbuj przejechać się tą bezpieczną mieszanką składników:

¼ szklanki sody oczyszczonej

¼ szklanki wody

2 szklanki białego octu

Włóż sodę oczyszczoną i wodę do dozownika detergentu pralki, a biały ocet do bębna pralki, a następnie uruchom program z wysoką temperaturą.

Jeśli zapach nie ustąpi, sprawdź filtr w pralce. W filtrze syfonu odpływowego może gromadzić się duża ilość zanieczyszczeń z ubrań.

Wskazówka dla profesjonalistów: Aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu, wyjmij pranie zaraz po jego wypraniu. Gdy pralka nie jest używana, zostawiaj drzwi otwarte, a nie zamknięte, aby umożliwić odprowadzenie wilgoci z pralki.

5. Pralka niszczy odzież

Znajdujesz małe dziury w ubraniach po praniu? Jedną z najprostszych rzeczy, jakie możesz zrobić, aby zapobiec dziurom w ubraniach podczas procesu prania i suszenia, jest lepsze sortowanie ubrań przed ich praniem. Możliwe, że będzie potrzebna naprawa pralek Gdańsk. Oznacza to, że nigdy nie należy prać delikatnych rzeczy, które mają na sobie ciężkie dżinsy lub ubrania zapinane na zamki i ćwieki.