FTTx a FTTH – czym się różnią i jakie mają zastosowania?

FTTx kontra FTTH

Chociaż akronimy są często używane zamiennie, w rzeczywistości są one zupełnie inne. Chociaż współczynnik „x” w FTTx można zastąpić dowolnym punktem końcowym w pobliżu abonenta lub klienta, FTTH ma bardziej szczegółową definicję. Światłowód do domu eliminuje wszelkie resztki kabla koncentrycznego lub miedzianego pomiędzy usługodawcami a klientem, tworząc czysto światłowodowe połączenie z ich domem. Zasadniczo FTTH jest bardzo ważnym podzbiorem FTTx.

Rozróżnienie i znaczenie słowa „dom” w FTTH jest również ważnym wyróżnikiem. Termin ten służy do odróżnienia bezpośredniego połączenia światłowodowego z przestrzenią mieszkalną od innych bezpośrednich połączeń ze szkołami, firmami lub pojedynczymi biurami. Jakość i konfigurację aplikacji FTTx można dostosować do potrzeb i oczekiwań klientów.

Aplikacje FTTx

Każda z różnych opcji objętych parasolem FTTx ma zalety i funkcje, które czynią je odpowiednimi do określonych zastosowań i mniej odpowiednimi dla innych. Lista potencjalnych konfiguracji jest obszerna, a niektóre stają się coraz bardziej powszechnymi rozwiązaniami architektonicznymi FTTx.

FTTH

Światłowód do domu (FTTH) tworzy bezpośrednie połączenie światłowodowe ze skrzynką przyłączeniową mieszkańca, oferując w ten sposób najwyższą możliwą przepustowość indywidualnym abonentom domowym. Ponieważ opcja ta może być również kosztowna w instalacji, jest ona bardziej rozpowszechniona w obszarach nowego budownictwa. Jedną z potencjalnych wad FTTH jest umiejscowienie linii energetycznej. Ponieważ energia elektryczna nie może być dostarczana za pomocą kabli światłowodowych, wdrożenia te mogą wymagać zainstalowania całkowicie oddzielnych linii energetycznych. Pomimo tych wyzwań, FTTH stało się jedną z najpopularniejszych aplikacji na świecie.

fttx

FTTA

Światłowód do anteny (FTTA) to architektura sieci wykorzystująca światłowód do dystrybucji sygnałów z jednostki pasma podstawowego (BBU) do zdalnej głowicy radiowej (RRH) w pobliżu szczytu wieży komórkowej. Technologia FTTA jest istotnym elementem 5G, ponieważ masywna MIMO oznacza więcej anten i więcej okablowania. Niższa waga i zmniejszony opór powietrza sprawiają, że jest to logiczny zamiennik okablowania koncentrycznego w tym zastosowaniu. FTTA umożliwia również bardziej elastyczne rozmieszczenie jednostki pasma podstawowego, ponieważ łącze światłowodowe do RRH może potencjalnie obejmować duże odległości.

FTTB i FTTP

Światłowód do budynku (FTTB) jest podobny do FTTH, z tą różnicą, że zakończenie światłowodu odbywa się w innym miejscu niż dom prywatny. Litera „B” może również oznaczać firmę lub piwnicę. Zakończenie w piwnicy zwykle znajduje się w mieszkaniu wielolokacyjnym, w którym światłowód jest doprowadzany do wyznaczonego pomieszczenia elektrycznego. Światłowód do pomieszczeń (FTTP) to ogólne określenie obejmujące FTTH i FTTB. Cechą wspólną wszystkich konfiguracji FTTP jest transmisja światłowodu poza granicę nieruchomości, niezależnie od tego, czy jest to dom, apartamentowiec, mała firma czy szkoła.