Właściwa dieta cukrzycowa.

Dwa kluczowe cele leczenia cukrzycy to osiągnięcie i utrzymanie poziomu glukozy we krwi w zakresie prawidłowym (lub jak najbardziej zbliżonym do prawidłowego) oraz zapobieganie lub spowolnienie tempa rozwoju powikłań związanych z cukrzycą.

Dieta cukrzycowa jest kluczowym aspektem leczenia cukrzycy: dobrze zaplanowana i zbilansowana dieta zapewnia odpowiednie odżywianie i pomaga utrzymać poziom glukozy we krwi w docelowym zakresie.

Jaka jest najlepsza dieta dla pacjentów z cukrzycą?

Najlepsza dieta na cukrzycę to taka, której możesz się trzymać i która sprawia ci przyjemność, a jednocześnie jest zdrowa. Powinien zawierać odpowiednio zbilansowane węglowodany, białka i tłuszcze, z naciskiem na węglowodany o niższym indeksie glikemicznym, chudsze kawałki mięsa i dużo błonnika. Wykazano, że diety zgodne z tymi zasadami pomagają w leczeniu cukrzycy.

W tym poście podsumowujemy kluczowe zasady, których należy przestrzegać jako pacjent z cukrzycą, obejmujące zarządzanie węglowodanami, błonnikiem, białkiem i tłuszczami oraz uzyskanie właściwej równowagi w ogólnej diecie.

Dowiedz się, jakie są jedne z najlepszych i najgorszych pokarmów dla pacjentów z cukrzycą i przełóż swoją wiedzę na lepsze wybory dotyczące zdrowej diety na cukrzycę. I uświadom sobie, że zdrowe odżywianie może być smaczne i przyjemne!

Utrzymuj zrównoważony stosunek makroskładników odżywczych

Zbilansowana dieta odnosi się do uzyskiwania odpowiedniej ilości kalorii z węglowodanów, białek i tłuszczów – kategorii żywności zwanych makroskładnikami odżywczymi .

‍ Mój zdrowy talerz to proste narzędzie, które pomoże Ci stworzyć zdrowy i zbilansowany posiłek. Staraj się wypełnić 1/2 swojego talerza owocami i warzywami, 1/4 pełnoziarnistymi i 1/4 białkami.

Zbilansowana dieta 1200 kcal powinna również charakteryzować się odpowiednim stosunkiem makroskładników , tj. procentem całkowitego spożycia kalorii z węglowodanów, białek i tłuszczów.

Ogólnie rzecz biorąc, około 50-60% przyjmowanej energii powinno pochodzić z węglowodanów, 15-20% z białka i mniej niż 30% z tłuszczu.

Zarządzaj rodzajami spożywanych węglowodanów

Oprócz kontrolowania ogólnego stosunku makroskładników odżywczych, bardzo ważne jest również zarządzanie rodzajem spożywanych węglowodanów. Zasady te są dobrze zbadane przez organizacje .

Aby zapobiec dużym skokom cukru we krwi, należy wybierać węglowodany o niższym indeksie glikemicznym (IG).

Produkty o wysokim IG (>70) powodują szybszy wzrost poziomu glukozy we krwi niż produkty o niskim IG (<55), które zapewniają bardziej stabilny i trwały poziom glukozy we krwi oraz zmniejszają skoki glukozy we krwi.

Żywność o niskim IG to zazwyczaj minimalnie przetworzona żywność, taka jak produkty pełnoziarniste lub żywność bogata w błonnik pokarmowy. Przykłady obejmują makaron pełnoziarnisty, większość warzyw, jabłka i pełne mleko. Należy ograniczyć spożycie produktów o wysokim IG, takich jak biały ryż, biały chleb i drobna mąka pszenna.

Wielkość porcji wpływa również na odpowiedź glikemiczną na posiłek. Ładunek glikemiczny mierzy zarówno jakość (IG), jak i ilość (gramy węglowodanów na porcję) i jest kompleksowym wskaźnikiem spożycia węglowodanów.

Unikaj dodatku cukru

 

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy kontrolowaniu węglowodanów, jest dodawany cukier , tj. cukier, który jest celowo dodawany podczas produkcji ze względu na smak lub w innych celach. Dodatek cukru jest oczywiście powszechny w ciastach, herbatnikach i słodyczach – które są jednymi z najgorszych pokarmów dla pacjentów z cukrzycą.

Powinieneś spożywać jak najmniej takich pokarmów, ponieważ dostarczane przez nie kalorie są zazwyczaj „pustymi kaloriami”, dostarczając kalorii, ale niewiele lub wcale dodatkowych składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały itp.